All awards, less the noncompetitive awards, are determined at the June Board of Directors meeting and based on previous year's performance. The noncompetitive awards provide the means for chapters and the AOC Board of Directors to recognize individual achievements and contributions at any time during the year.

Competitive Awards | PPM 2
The AOC Competitive Awards program recognizes individuals and units that because of their outstanding performance, have furthered the aims of the Association of Old Crows in support of United States or allied Electronic Warfare (EW) and Information Superiority (IS).

AOC Board of Directors Award
The award is given to individuals or organizations that do not fit any of the AOC categories of awards; however, the board of directors want to recognize the contribution or achievement. The award is given for significant contributions or outstanding achievements in electronic warfare, information warfare or related technical fields.

Noncompetitive Awards | PPM 2-1
The Noncompetitive Awards program is designed to establish policy and procedures for noncompetitive awards separate and distinct from the competitive awards described in PPM 2.

Life Achievement Awards | PPM 2-2
The Life Achievement Award (LAA) Program recognizes members who have rendered exemplary service to the Association, to the field of electronic warfare or related areas.

Technology Hall of Fame Inductees | PPM 2-3
The Technology Hall of Fame recognizes individuals or groups of individuals who have been prime innovators in technology development or understanding for electronic warfare whose efforts have resulted in enhanced survivability of forces and equipment. Although focused on individuals, the Technology Hall of Fame may recognize Government, Industry or Academic technology groups or units for specific aggregate technical achievements.

Competitive Award Winners (2003)

The AOC Competitive Awards program recognizes individuals and units that because of their outstanding performance, have furthered the aims of the Association of Old Crows in support of United States or allied Electronic Warfare (EW) and Information Operations (IO).

Individual Award Recipients

NameAwardCitation

Lt Gen Michael Hayden
Gold Medal FOR EXCEPTIONAL CONTRIBUTIONS TO EW DURING YEARS OF OUTSTANDING SERVICE TO THE U.S. BY PERFORMING ELECTRONIC SURVEILLANCE TO COLLECT INTELLIGENCE INFORMATION OF VITAL INTEREST TO THE NATION FOR MILITARY COMMANDERS AND POLICYMAKERS.

Vern Luke
Silver Award FOR OVER 35 YEARS OF DEDICATED SERVICE TO THE U.S. AIR FORCE BOTH AS A LEADER IN THE EW FIELD, AND AS A HIGHLY RESPECTED EXECUTIVE DIRECTOR OF THE AOC. HE IS RECOGNIZED FOR HIS ACCOMPLISHMENTS, LEADERSHIP, INTEGRITY, AND ORGANIZATIONAL FORESIGHT IN POSTURING THE U.S. AIR FORCE, INDUSTRY ELECTRONIC WARFARE COMMUNITY, AND THE AOC TO FACE THE CHALLENGES OF THE 21st CENTURY.

Jim Fallon
Stan R. Hall Business Development Award FOR OUTSTANDING LEADERSHIP AND ACCOMPLISHMENTS IN A NEW PLATFORM OF BUSINESS COOPERATION WITH PIONEERING AND INNOVATIVE WORK IN THE AREA OF STRATEGIC PARTNERSHIPS ON ELECTRONIC WARFARE SYSTEM APPLICATIONS.

Dan Henderson
Clark Fiester Command and Control Warfare Award FOR DEMONSTRATED C²W EXPERTISE AND TECHNICAL LEADERSHIP BY ANALYZING AND DEVELOPING RADAR AND COMMUNICATIONS JAMMING TECHNIQUES AND TACTICS FOR OPERATIONAL EA-6B SQUADRONS.

Lt Col Donald Kessler
Clark Fiester Command and Control Warfare Award FOR DEMONSTRATED INNOVATION AND OUTSTANDING CONTRIBUTIONS IN DEVELOPING AND FIELDING A REVOLUTIONARY RADIO ANTENNA SWITCH, NICKNAMED KeCo, FOR THE PRC-117F RADIO USED BY SPECIAL OPERATIONS FORCES COMBAT CONTROLLERS

MSgt David Coates
Clark Fiester Command and Control Warfare Award FOR DEMONSTRATED INNOVATION AND OUTSTANDING CONTRIBUTIONS IN DEVELOPING AND FIELDING A REVOLUTIONARY RADIO ANTENNA SWITCH, NICKNAMED KeCo, FOR THE PRC-117F RADIO USED BY SPECIAL OPERATIONS FORCES COMBAT CONTROLLERS
Mark Speed Communications Award FOR OUTSTANDING EXPERTISE AND INNOVATION IN DEVELOPMENT OF THE LINK-16 NETWORK SIMULATION SOFTWARE AND INTERFACES CAPABLE OF OPERATING IN A DISTRIBUTED SIMULATION ENVIRONMENT.

LT Edward Hunter, USN
Defensive Information Warfare Award FOR OUTSTANDING LEADERSHIP AND SUPPORT TO NAVAL SURFACE COMBATANTS BY THE INSTALLATION OF EMBEDDED FIREWALL TECHNOLOGIES THAT IMPROVE COMPUTER NETWORK PERFORMANCE AND DEFENSE.

Lt Col Dave Hagstrom, USAF
Directed Energy Award FOR DISTINGUISHED LEADERSHIP BY ENSURING ALL MAJOR AIR COMMAND REQUIREMENTS WERE INCLUDED IN THE CHIEF OF STAFF OF THE AIR FORCE MANDATED DIRECTED ENERGY ROADMAP.

Mary O’Neill
Electro-Optical/Infrared Award FOR OUTSTANDING CONTRIBUTIONS TO ELECTRONIC WARFARE EO/IR TECHNOLOGIES BY DEVELOPING THE COMET IR FLARE POD THAT ENHANCES THE SURVIVABILITY OF AIR FORCE C-130 AND A-10 AIRCRAFT.

Dave Hime
Executive Management Award FOR EXCEPTIONAL MANAGEMENT LEADERSHIP AND DEDICATED SUPPORT OF EW SCIENCE AND TECHNOLOGY RESEARCH AND DEVELOPMENT PROGRAMS FOR DEPARTMENTS OF DEFENSE AND HOMELAND SECURITY.

Maj Jeffrey Fischer, USAF
Information Operations Award FOR OUTSTANDING CONTRIBUTIONS AS PROGRAM MANAGER FOR THE BLOCK 35 UPGRADE TO THE EC-130H COMPASS CALL AND ASSISTING IN DEVELOPING THE “JAM TO EXPLOIT” CONCEPT IN SUPPORT OF OPERATION IRAQI FREEDOM.

LCDR Andrew Gamble, USN
Information Operations Award FOR OUTSTANDING CONTRIBUTIONS IN SHAPING THE INFORMATION WARFARE BATTLESPACE BY DEVELOPING AND EXECUTING THE INFORMATION OPERATIONS COMBAT ROLE IN SUPPORT OF OPERATION IRAQI FREEDOM.

645th Material Squadron Predator UAV Team
(Lt Col Kevin Hoffmann, Lead)
Integrated Product Team Award FOR EXCEPTIONAL LEADERSHIP, CONTRIBUTIONS, AND SERVICE TO THE WAR ON TERRORISM BY QUICKLY DEVELOPING AND FIELDING NUMEROUS EW AND IO PRODUCT IMPROVEMENTS FOR THE PREDATOR UAV.

James Worrell
John Marks Intelligence, Surveillance & Reconnaissance Award FOR OUTSTANDING CONTRIBUTIONS AND SUPPORT TO THE WAR ON TERRORISM BY DEVELOPING AND FIELDING SIX QUICK REACTION MODIFICATIONS FOR RC-135 RIVET JOINT, COBRA BALL, AND COMBAT SENT ISR AIRCRAFT.

Major David Kodde, RNAF
International Achievement Award FOR OUTSTANDING LEADERSHIP AS CHAIRMAN OF THE NATO SEAD WORKING GROUP BY CREATING A NATO SEAD ROADMAP AND COORDINATING TRIAL MACE XI PLANNING, WHICH FOSTERS INTERNATIONAL COOPERATION AND INTEROPERABILITY.

LTC Michael Gregory
Joint Service Award””Army FOR SIGNIFICANT CONTRIBUTIONS TO THE READINESS OF U.S. SOUTHERN COMMAND FORCES BY EXPLOITING NEW OFFENSIVE AND DEFENSIVE IO SCENARIOS AND SUPPORTING THE AUSTRALIAN DEFENCE FORCES IO STAFF OFFICERS COURSE.
LCDR Andrew Gorzela Joint Service Award””Navy FOR SIGNIFICANT CONTRIBUTIONS TO OPERATION IRAQI FREEDOM AS THE SPECIAL OPERATIONS FIRES PLANNER AND TACTICAL AIR CONTROLLER PROVIDING THE EW AND IO COORDINATION BETWEEN GROUND AND AIR UNITS.
Lt Col Robert Zaorski Joint Service Award””Marine Corps FOR SIGNIFICANT CONTRIBUTIONS TO OPERATION IRAQI FREEDOM AS THE EA-6B AVIONICS SYSTEMS PROJECT OFFICER BY ENSURING THE REQUIRED ASSET AVAILABILITY ENABLING PROWLER MISSION SUCCESS.

William Feder
Joint Service Award””Air Force FOR EXCEPTIONAL CONTRIBUTIONS TO WARFIGHTERS AND DECISION MAKERS OF ALL SERVICES BY ENSURING TACTICAL IMAGERY WAS READILY AVAILABLE THROUGH AN INTEROPERABLE IMAGERY PROCESSING CAPABILITY.

Demetrius Tsipouras
Joseph W. Kearney Pioneer Award FOR OVER FORTY YEARS OF DEDICATED GOVERNMENT AND INDUSTRY SERVICE AS A B-52 EWO, USAF EW TEST MANAGER, AND AS EW ENGINEER WITH WESTINGHOUSE AND NORTHROP GRUMMAN. HIS MOST SIGNIFICANT LEGACY WAS THE GROUP OF PROFESSIONALS HE MENTORED AND TUTORED AND WHO REMAIN IN THE EW BUSINESS.

TSgt Anthony Powell, USAF
Logistics Award FOR SIGNIFICANT CONTRIBUTIONS TO THE EW COMMUNITY BY ENSURING THE EA-6B SQUADRON EXPEDITIONARY DEPLOYMENTS WERE LOGISTICALLY SUPPORTED WITH APPROPRIATE AIRLIFT, CARGO, AND TANKER ASSETS.

LT Dennis Berry, USN
Maintenance Award FOR SIGNIFICANT CONTRIBUTIONS TO THE COMBAT CAPABILITY OF THE EA-6B COMMUNITY BY MANAGING THE FLEET MAINTENANCE REQUIREMENTS FOR THE U.S. NAVY AND MARINE CORPS SQUADRONS DEPLOYED WORLDWIDE.

Timothy Critcher
Maintenance Award FOR DEMONSTRATED LEADERSHIP AND SUPPORT TO THE U.S. AIR FORCE B-1 BOMBER BY MAINTAINING ALL MISSION DATA REPROGRAMMING AND VERIFICATION OF THE AIRCRAFT’S AN/ALQ-161 EW SYSTEM.

Maj James Lance, USAF
Management Award FOR OUTSTANDING LEADERSHIP OF DETACHMENT 5, 67th INFORMATION OPERATIONS GROUP BY INTEGRATING INFORMATION OPERATIONS INTO THE NELLIS AFB RANGE MISSIONS OF TESTING, TRAINING, AND TACTICS DEVELOPMENT.

Louis Y. K. Chan
Modeling and Simulation Award FOR LEADERSHIP, INNOVATIVE DEVELOPMENT AND APPLICATION OF MULTI-SPECTRAL SYNTHETIC BATTLESPACE SIMULATION AND IMPROVING THE TECHNOLOGIES TO REALIZE THE AIR FORCE VISION OF SIMULATION-BASED ACQUISITION.
William Hebel Modeling and Simulation Award FOR OUTSTANDING CONTRIBUTIONS AND SUPPORT FOR SIMULATORS BY DEVELOPING AND CONTINUALLY UPGRADING THE HYBRID HARDWARE-IN-THE-LOOP IR MISSILE SIMULATOR MAINTAINED AT BAE SYSTEMS.
Charles South Navigation Warfare Award FOR EXCEPTIONAL LEADERSHIP AND CONTRIBUTIONS TO WARFIGHTING EFFECTIVENESS THROUGH THE SUCCESSFUL EXECUTION OF GLOBAL POSITIONING SYSTEM
ELECTRONIC WARFARE TEST PROGRAMS.

Brian Geesaman
Offensive Information Warfare Award FOR OUTSTANDING CONTRIBUTIONS TO THE EA-6B COMMUNITY BY DEVELOPING INNOVATIVE TECHNIQUES AND TACTICS USING THE ONBOARD COMMUNICATIONS JAMMER IN TANDEM WITH THE RADAR JAMMER DURING OPERATION IRAQI FREEDOM.

Lt Col Glen Gullekson, USAF
Operations Award FOR DISPLAYING DISTINGUISHED OPERATIONAL LEADERSHIP AS COMMANDER OF THE 343rd RECONNAISSANCE SQUADRON PROVIDING COMBATANT COMMANDERS REAL-TIME INTELLIGENCE AND ELECTRONIC WARFARE COMBAT SUPPORT IN CURRENT CONTINGENCY OPERATIONS.
Dr. Frank Goldstein Psychological Operations Award FOR SIGNIFICANT CONTRIBUTIONS TO THE JOINT INFORMATION OPERATIONS CENTER BY PROVIDING CRITICAL PSYCHOLOGICAL OPERATIONS PLANNING AND TRAINING TO THE COMBATANT COMMANDER STAFFS.

Craig Lee
Radio Frequency Award FOR OUTSTANDING CONTRIBUTIONS TO THE EW COMMUNITY BY THE DEVELOPMENT AND FIELDING OF THE AN/ALQ-218 REACTIVE SELECTIVE JAMMING RECEIVER THAT ENSURES THE SUCCESS OF THE EA-6B ICAP III SYSTEM.

P. Aaron Linn
Research & Development Award FOR HIS DEDICATION AND TECHNOLOGICAL CONTRIBUTIONS IN THE DESIGN, DEVELOPMENT, AND TEST AND EVALUATION OF STATE-OF-THE-ART, PASSIVE RADAR PRECISION LOCATION AND COMBAT IDENTIFICATION TECHNOLOGY.

Maj Andre Mercier, USMC
A. C. McMullin Test and Evaluation Award FOR OUTSTANDING LEADERSHIP AND SUPPORT TO THE EA-6B COMMUNITY AS THE PROWLER PLATFORM COORDINATOR AT AIR TEST AND EVALUATION SQUADRON 23 DEVELOPING TESTING CRITERIA FOR THE ICAP III AVIONICS SYSTEM.
Lt Col Daniel Gard, USAF Training Award FOR OUTSTANDING ACHIEVEMENT AND SUPPORT TO SPECIAL OPERATIONS FORCES BY WRITING THE TRAINING PROCEDURES FOR THE DEFENSIVE TACTICS CRUCIAL TO THE PROPER EMPLOYMENT OF THE HC-130 AND MC-130 SPECIAL OPERATIONS AIRCRAFT.

Maj William Young, USAF
Training Award FOR OUTSTANDING LEADERSHIP AND EXPERTISE AS THE ELECTRONIC ATTACK SUBJECT MATTER EXPERT AT THE B-52 DIVISION OF THE AIR FORCE WEAPONS SCHOOL AS AN INSTRUCTOR OF GRADUATE-LEVEL TRAINING COURSES IN WEAPONS AND TACTICS EMPLOYMENT.

Outstanding Unit Awards

NameAwardCitation
Army SIGINT Readiness Facility-Ft. Lewis,
201st MI Brigade, I Corps, Forces Command
Fort Lewis, Washington
FOR SUPERIOR ACHIEVEMENT IN SUPPORT OF OPERATION ENDURING FREEDOM, THE WAR ON GLOBAL TERRORISM, AND NATIONAL LEVEL INTELLIGENCE REQUIREMENTS BY USING VIRTUAL TEAMING, INNOVATIVE STAFFING, AND REACH CONCEPTS.
Navy USS George Washington
(CVN 73)
FOR OUTSTANDING SUPPORT TO OPERATION ENDURING FREEDOM BY PROVIDING THE BATTLE GROUP TIMELY INTELLIGENCE THROUGH THEIR TACTICAL EXPERTISE, INNOVATIVE METHODOLOGY, AND EFFECTIVE LEADERSHIP.
Air Force 343d Reconnaissance Squadron
Offutt AFB, Nebraska
FOR DISTINGUISHED SUPPORT TO THREE COMBATANT COMMANDERS BY PROVIDING WORLDWIDE RECONNAISSANCE FORCE EMPLOYMENT FOR COMBAT, COMBAT SUPPORT AND SENSITIVE RECONNAISSANCE OPERATIONS. THE SQUADRON SUPPORTED EVERY CONTINGENCY OPERATION INCLUDING OPERATION IRAQI FREEDOM.
Joint Service Joint Information Operations Center (JIOC)
San Antonio, Texas
FOR SIGNIFICANT CONTRIBUTIONS TO U.S. COMBATANT COMMANDERS BY ENSURING STRATEGIC AND TACTICAL INFORMATION OPERATIONS WERE EMBEDDED IN DELIBERATE AND CRISIS ACTION PLANNING SUPPORT FOR OPERATIONS ENDURING FREEDOM AND IRAQI FREEDOM.
NATO CINCEASTLANT/
COMNAVNORTH Information Operations and Electronic Warfare Coordination Cell
(CEL/NAVN INFO OPS/EWCC)
Northwood, United Kingdom

SIGNIFICANT CONTRIBUTIONS TO NATO’S MULTI-SERVICE EW SUPPORT GROUP BY INITIATING AND LEADING THE PLANNING OF EW AND IO IN MAJOR NATO EXERCISES, OPERATIONS, TRIALS, TRAINING, AND WORKING GROUPS.

AOC Board of Directors Award (2003)

NameCitation

George Acree, Chief Wild Weasel
USAF Wild Weasel Program
FOR OUTSTANDING SUPPORT TO EW BY DEVELOPING WILD WEASEL HUNTER-KILLER AND DEFENSE SUPPRESSION MISSIONS TO FIND AND DESTROY RADAR-CONTROLLED ANTI-AIRCRAFT WEAPONS. ORIGINALLY USING F-100s, THEN F-105s, AND F-4s, THE TRADITIONS, ESPRIT DE CORPS, AND SENSE OF PURPOSE ARE BEING PASSED ON TO THE WILD WEASEL WARRIORS IN THE SINGLE SEAT F-16.
EA-6B J52 Engine Program Team FOR OUTSTANDING SUPPORT TO THE EA-6B ELECTRONIC ATTACK MISSION BY DEVELOPING AND INCORPORATING INNOVATIVE ENGINEERING AND LOGISTICS SUPPORT SOLUTIONS TO CORRECT MAJOR TECHNICAL PROBLEMS WITH THE J52 ENGINE.

Noncompetitive Award Winners (2003)

The Noncompetitive Awards program is designed to establish policy and procedures for noncompetitive awards separate and distinct from the competitive awards described in PPM 2.

Name Award Citation
Pending

Life Achievement Award Winners (2003)

The Life Achievement Award (LAA) Program recognizes members who have rendered exemplary service to the Association, to the field of electronic warfare or related areas.

NameCitation

Robert Agnew
“Presented in recognition of supreme dedication and outstanding contributions in achieving the aims and purposes of the Association of Old Crows and the goals and aspirations of its members.”

Jerry Dutka
“Presented in recognition of supreme dedication and outstanding contributions in achieving the aims and purposes of the Association of Old Crows and the goals and aspirations of its members.”
William Eviston “Presented in recognition of supreme dedication and outstanding contributions in achieving the aims and purposes of the Association of Old Crows and the goals and aspirations of its members.”

Roland Marquis
“Presented in recognition of supreme dedication and outstanding contributions in achieving the aims and purposes of the Association of Old Crows and the goals and aspirations of its members.”

Stephanie McClernan
“Presented in recognition of supreme dedication and outstanding contributions in achieving the aims and purposes of the Association of Old Crows and the goals and aspirations of its members.”

Anthony Vozza
“Presented in recognition of supreme dedication and outstanding contributions in achieving the aims and purposes of the Association of Old Crows and the goals and aspirations of its members.”

Technology Hall of Fame Inductees (2003)

The Technology Hall of Fame recognizes individuals or groups of individuals who have been prime innovators in technology development or understanding for electronic warfare whose efforts have resulted in enhanced survivability of forces and equipment. Although focused on individuals, the Technology Hall of Fame may recognize Government, Industry or Academic technology groups or units for specific aggregate technical achievements.

NameOrganizationTechnology Area
Bacca, Dick AFRL and Sverdrup Technology EW Systems
Barbeck, Fred* AFRL Modeling & EW Simulation
Bauer, Joe ITT Avionics EW Countermeasure Systems
Baumgardner, Larry AFRL EO/IR Countermeasure Systems
Berte, John ITT Avionics EW Countermeasure Systems
Cannon, Bill AFRL EO/IR Countermeasure Systems
Carey, Jim ASC EO/IR Countermeasure Systems
Carlson, Mark A. Sanders-BAE HPFOTD Decoy
Coffee, Des BAE C2W Design for INEWS
Cotton, John AFRL EW Receivers & Antenna Technology
Dubbs, Ron ASC RF Countermeasure Systems & Antennas
East, Peter William Racal Defense ESM Receiver Design
Farnsworth, Gerald Halicrafters/ NGC Phase Adapter in Recirculators
Funk, Daniel C. NGC/DSD Designed Power Supply Modulator
Gala, John ASC EW Countermeasure Systems
Gauvey, Mary Pat * AFRL RF Expendables/Chaff
Geise, John ASC EW Countermeasure Systems
Gibler, Bob ASC EW Countermeasure Systems
Glenn, Charles Halicrafters/ NGC IBM ELINT Receiver for Stealth
Grabau, Rudolf (Col.-Ret.) German Army SIGINT System Design
Grayson, Larry ASC Modeling & Simulation
Haliday, Gary ASC EW Countermeasure Systems
Harrison, William BAE Narrow Beamwidth Phased Array Design
Helberg, Ken AFRL RF Countermeasure Systems
Hime, Dave AFRL Millimeter Wave EW Systems & EW Systems Analyses
Hoffman, Joe AFRL/ Westinghouse/ NGC EW Systems
Hunziker, Richard AFRL EO/IR Countermeasure Systems
Jenkins, James BAE UCAV Payload (Classified)
Kastle, Jim AFRL RF Countermeasure Systems
Kavanaugh, John * AFRL RF Countermeasures
Kretschmer, Hans (Col.-Ret.) German Air Force Sigint System Design
Lloyd, Bill * ASC EO/IR Countermeasure Systems
Makowiecki, Robert M. BAE Stealth EW System Design
Mathiasmeier, Ken ITT Defense, Advanced Engineering & Sciences EW Flight Test Evaluation & Systems
Maxwell, George AFRL RF Decoys & UAVs
McDonald, Harry General Dynamics Radar Simulators for Test
Nicholas, George AFRL EW Systems Engineering & Technology
Nielson, Al ITT Avionics M&S and EW Systems
Palazzo, Bob ITT Avionics (prior US Army) EW Systems
Pesut, Marty AFRL & ASC Decoys
Pierce, Dr. George F. NGC/DSD Designed High Efficient Low Voltage Supply
Reeder, Alfred BAE ALQ-137 and ALQ-189 System Architecture & Design
Rein, John M. NGC/DSD Designed MPM Power Supplies
Rippin, Jim AFRL RF Countermeasure Systems
Sanders, Royden Sanders ECM Transmitter Design (Deception)
Sarver, Jack * AFRL RF Countermeasure Systems
Schively, Bill * AFRL IR Decoys
Sedor, Donald ASC EW Systems Development & Testing
Skolnick, Jack Halicrafters/ NGC ECM System Design (ALQ-80)
Sorensen, Richard ASC EW & Low Observable Countermeasures Systems
Sproule, John ASC & FTD (now NAIC) Lethal SEAD
Strong, Maurice L. NGC/Modeling & Simulation Designed Missile Fly Out Simulator
Tehan, John E. AFRL RF, IR/EO, C3 Countermeasure Systems
Tokarz, Fred ASC LO EW System Development
Vendt, Ross * ASC Chaff & Dispensers
Vokoun, Richard Halicrafters/ NGC Radar Pulse Train Tracker
Wahl, Anthony J. ASC EW Countermeasure Systems
Williams, John T. Halicrafters/ NGC-DSD Comm Jam Techniques

* Deceased