logo

The Billy Mithell Chapter concluded its election on December 2nd for three Director positions.  Congratulations to Jason "Boots" Winn, Hank Trouissant, and Bob Grover.

Billy Mitchell Officers

John Langford                                  President/New Submissions/Awareness/Social

Vacant                                               Vice President

Kent Namikas                                   Secretary/Speakers Programs

Rob Parks                                          Speakers Programs

Gary Henley                                      Awards/Goals/Objectives                            

Frank Ball                                          Treasurer/Finance/Historian

Marc Jamison                                   Newsletter Editor/Advocacy & Awareness

Jim Moryl                                          Ed Foundation/SwRI Liaison

Sammy Smith                                    STEM/Social Networking

Ross “BDA” Vincent                        Newsletter/Constitution & Bylaws/Elections

J. J. Romano                                     Web Coordinator/Membership/Recruitment/Retention

Vacant                                               Military Liaison

 
 
BMC Presidents from its inception to the present time:

NAME                                                            DATES

Robert Frodge                                     10/1968-10/1971

Dak Proctor                                         10/1971-10/1973

Robert Frodge                                     10/1973-10/1975

Edwin Bronaugh                                 10/1975-10/1977

Robert Frodge                                    10/1977-10/1979

Robert Weikle                                     10/1979-10/1981

Kevin Gilroy                                        10/1981-10/1983

Clark R Morgan                                   10/1983/10/1985

Larry Oaks                                         10/1985-10/1987

Wesley Brown                                   10/1987-10/1989

Dak Proctor                                         10/1989-10/1991

Milton Driggers                                   10/1991-10/1993

Mark Ashton                                       10/1993-10/1995

Frank Goral                                         10/1995-10/1997

Doug Holden                                       10/1997-10/1999

Tom White                                          10/1999-10/2001

Don Mcauley                                      10/2001-10/2003

Mark Ashton                                       10/2003-10/2005

Mike Tackett                                       10/2005-10/2007

Sam Roberts                                       10/2007-10/2009

Greg Radabaugh                                 10/2009-09/2012

Ron Poland                                         09/2012-09/2014